محمد صادق فاضل

بایگانی

اوقات شرعی

۴ مطلب در آذر ۱۳۹۳ ثبت شده است

در دومین مسابقات علمی و پژوهشی شهرستان بابل، حجت الاسلام محمد صادق فاضل به عنوان نفر اول در سطح سه برگزیده شد.
حجت الاسلام محمد صادق فاضل پایان نامه سطح سه خود را با عنوان «چگونگی امکان تصحیح عقد سلف موازی استاندارد از منظر فقه امامیه و اهل سنت» به این مسابقات ارسال کرد.

در متن تقدیرنامه آمده است:
«پژوهش فرآیند تولید علم است و تأثیرگذاری پژوهش در تمدن کنونی دنیا و در آینده آن بسیار روشن و بدیهی است. هر چه در تاریخ بشری به زمان های اخیر نزدیک می شویم، این تأثیرگذاری بیشتر می شود.
پژوهشگر برجسته و نخبه حجت الاسلام و المسلمین محمد صادق فاضل
حضرتعالی در اولین دوره مسابقات علمی و پژوهشی در سطح سوم رتبه اول را در میان طلاب شهرستان بابل احراز نموده اید. با اهداء این لوح تقدیر از تلاش های ارزنده شما قدردانی می شود و از خدای سبحان موفقیت کامل شما را در ترویج فرهنگ غنی اسلام مسئلت داریم»

۰ نظر ۲۵ آذر ۹۳ ، ۱۸:۰۰

رئیس پژوهشکده فقهی حوزه علمیه شهرستان بابل برای طلاب سطح سه حوزه علمیه الزهرا (س) بابل، روند فعالیت در پژوهشکده را برای طلاب این مرکز تشریح کرد.
حجت الاسلام محمد صادق فاضل در ادامه این جلسه، برای این طلاب کارگاه طراحی مسئله برگزار کرد.

۰ نظر ۱۸ آذر ۹۳ ، ۰۶:۲۵

چکیده:
یکی از ابزارهای مالی اسلامی که به نقدشوندگی قراردادهای سلف می‌افزاید، قراردادهای سلف موازی استاندارد است. طی سال‌های اخیر این ابزارها در برخی کشورهای اسلامی مورد استفاده قرار گرفته و به تازگی به بازار سرمایه ایران نیز معرفی شده است که نخستین بار بر روی نفت و فرآورده‌های نفتی و با هدف تأمین مالی پروژه‌های نفتی پیشنهاد گردیده است.
مهم‌ترین اشکال قراردادهای سلف موازی استاندارد از لحاظ فقهی عدم امکان حضور در  بازار ثانویه است. این نوشتار کوشیده است به روش توصیفی ـ تحلیلی راه‌کارها «ترکیب سلف موازی با حواله» را مورد نقد و بررسی قرار دهد. تحقیق حاضر نشان می‌دهد این روش، ، قابلیت اجرا در سطح بین المللی را ندارد، اما برای کاربرد داخلی می‌توان از آن استفاده کرد.


کلید واژه:
عقد سلف ـ عقد سلف موازی ـ سلف موازی استاندارد ـ سلف نفتی ـ ترکیب سلف با حواله.

این مقاله در نوبت چاپ در نشریه علمی «نامه فقهی مدرسه علمیه فیضیه مازندران» قرار دارد.

۰ نظر ۱۵ آذر ۹۳ ، ۲۰:۲۵

اولین نشست از سلسله نشست های علمی پژوهشگران حوزه علمیه شهرستان بابل در بنیاد علمی حیات (مدرسه روحیه سابق) شهرستان بابل برگزار شد.
در این نشست حجت الاسلام و المسلمین حسین تقی پور به ارائه یافته های پژوهشی خود در پایان نامه سطح چهار با عنوان قاعده قرعه در فقه شیعه پرداخت.
دبیر نشست، حجت الاسلام محمدصادق فاضل، قبل از شروع نشست، نشست علمی را تعریف کرده، اهداف آن را بیان داشت و شیوه برگزاری را تشریح کرد.

۰ نظر ۰۱ آذر ۹۳ ، ۰۶:۴۳